Великокопанівська сільська територіальна громада

Херсонської області

Відповіді на запитання, які найчастіше надходили під час анонсованих   “гарячих” телефонних ліній керівництва головного управління Фонду в області в квітні поточного року

               1. Я працюючий пенсіонер, хочу звільнитися. Чи необхідно звертатися до органів Фонду із заявою?  Чи вплине це на розмір пенсії?                                                                            

            Так, Вам необхідно звернутися до органів Пенсійного фонду за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії з відповідною заявою. Це визначено пунктом 2.21 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон). Нагадаю, що документами, які підтверджують, що особа  не  працює  є, насамперед,  трудова книжка із записом про звільнення та/або копія цивільно-правового договору.

            У випадках коли пенсіонер звільняється з роботи, розмір пенсії перераховується, а саме - обчислюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на день звільнення.  По-перше - підвищується розмір мінімальної пенсії, по-друге - переглядається доплата за понаднормовий стаж роботи.

 

2. Отримую пенсію як державний службовець. Чула, що з 01 жовтня 2017 року відбулись якісь зміни, що стосувались цієї категорії, але на теперішній час розмір моєї пенсії не збільшився. Я маю право на жовтневий перерахунок?

Зміни про, які Ви говорите, це пункт 4-7 Прикінцевих положень Закону. Він набрав чинності з 01 жовтня минулого року та передбачає, що  особам, пенсії яким призначені відповідно до спеціальних законів України та розмір яких з урахуванням осучаснення пенсій, розрахований за нормами загального Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом, за матеріалами пенсійних справ.

Тобто, лише у випадку якщо за матеріалами пенсійних справ розмір пенсії з 01.10.2017 на загальних підставах більший за розмір спеціальної пенсії, органами Пенсійного фонду проводиться відповідне переведення з одного виду пенсій на інший.

Разом з цим, у випадках коли пенсіонер після виходу на спеціальну пенсію продовжував працювати, доцільним буде звернутися до спеціалістів Фонду з заявою щодо зарахування цього стажу.

Крім того, важливим є те, що особи, пенсію яким переведено на пенсію на загальних умовах, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на спеціальну пенсію із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення (з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява).

 

3. Отримую пенсію за віком, але розмір невеликий - 1700 грн. Нещодавно помер чоловік. Чи маю право перейти на його пенсію? Мій розмір пенсії збільшиться, якщо він отримував 2400 грн?

Відповідно до статті 36 Закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон) пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні. Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.

Відповідно до статті 37 Закону пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника.

Звертаємо увагу, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором (стаття 10 Закону).

Тобто зрозуміло, що у Вашому випадку здійснювати переведення на пенсію по втраті годувальника недоцільно, оскільки 50% пенсії годувальника менше за той розмір, що Ви отримуєте.

 

            4. Чи проводились перерахунки пенсій  по втраті годувальника за загиблих годувальників з числа військовослужбовців?

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 встановлено порядок та механізм масового перерахунку пенсій відповідної категорії осіб. Зокрема, військовослужбовцям та деяким іншим особам (окрім осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) перерахунок здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на                     01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 – окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься поетапно починаючи з 01 січня                  2018 року у таких розмірах:

           з 01 січня 2018 р. – 50%;

           з 01 січня 2019 р. - 75%;

           з 01 січня 2020 р. – 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018р.

Перерахунок пенсії проводиться на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення. Відповідно до п. 4 Постанови №103 у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Щодо перерахунку по втраті годувальника, то важливо зазначити наступне. Відповідно до пункту «а» статті 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов’язків військової служби та ін., незалежно від того, чи перебували вони на утриманні загиблого (померлого) годувальника, нараховується пенсія в розмірі 70 % грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім’ї. Якщо на утриманні загиблого годувальника перебували двоє і більше членів сім’ї, пенсія призначається у розмірі 90 % грошового забезпечення загиблого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками, але не менше ніж 40% на кожного непрацездатного члена сім’ї.

Разом з цим,  стаття 37 Закону  визначає, що пенсії в разі втрати годувальника, які призначаються членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, не можуть бути нижче двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

          

            5. В мене великий стаж (50 років), але все життя була маленька заробітна плата. Вірно, що розмір пенсії трохи більший за прожитковий мінімум?

Розмір пенсії кожного громадянина залежить в першу чергу від двох показників: індивідуального коефіцієнту стажу, індивідуального коефіцієнту заробітної плати. Зрозуміло, що якщо один з показників невеликий, то розмір пенсії відповідно також.

 

  1. Розмір моєї пенсії збільшився з квітня цього року. Що це за підвищення?

З 1 квітня вперше за весь період існування Пенсійного фонду були проведені перерахунки, з урахуванням напрацьованого стажу,  автоматично без додаткового звернення громадян. Під час перерахунку до страхового стажу зараховано періоди з 01.01.2004 року (але не раніше місяця, по який вже враховано страховий стаж) і по                 28.02.2018 року. Важливо нагадати, що страховий стаж - це період,  за який наявна сплата внесків. Тому до страхового стажу зараховується лише період коли людина офіційно працювала.

Перерахунок було проведено тим, кому  пенсія призначена на умовах або порядку визначених загальним законом. А це: пенсії за віком, по інвалідності, пільгові пенсії, по вислузі років  (тим, хто досяг пенсійного віку).

 

7. Чим корисний веб-портал Пенсійного фонду для осіб, які не досягли пенсійного віку?

Зареєструвавшись на веб-порталі, застрахована особа має змогу щомісяця контролювати чи сплачує роботодавець внески та яку заробітну плату нараховує.

Таким чином, Ви маєте можливість завчасно подбати про свої соціальні гарантії та майбутню пенсію. І у разі виявлення помилок одразу  розпочати вирішувати питання щодо їх виправлення.

Корисною є також можливість подання запитів для підготовки в паперовій формі довідок, інших документів, які заявник зможе отримати під час особистого звернення до органів Пенсійного фонду. У разі потреби можна сформувати запит та отримати електронні документи, які будуть підписані електронним цифровим підписом.

 

8. Які можливості надає Веб-портал пенсіонерам?

 

Завдяки даному сервісу пенсіонери можуть легко отримати інформацію щодо умов, порядку призначення, перерахунку та виплати своєї пенсії. Продивитись дані з власної пенсійної справи, а саме вид і сума призначеної пенсії з урахуванням усіх надбавок, підвищень та інших доплат. Також можна  завчасно записатися на прийом до фахівців Пенсійного фонду.

Крім цього, реалізовано можливість подання заяви про призначення або перерахунок пенсії, заяви на зміну виду пенсії, внесення змін до пенсійної справи.

 

9. Куди звернутися для реєстрації на веб-порталі?

 

Процедура реєстрації на веб-порталі максимально спрощена – громадянину необхідно особисто звернутись до найближчого сервісного центру Пенсійного фонду, адреси яких є на нашому сайті.

При зверненні необхідно заповнити заяву. При цьому з собою треба мати документи, а саме: паспорт та код. Вам видадуть розписку про отримання заяви, в якій буде вказано Ваш код авторизації, необхідний для реєстрації на веб-порталі.

Після цього потрібно зайти на сторінку веб-порталу за адресою  http://portal.pfu.gov.ua і обравши пункт меню «Реєстрація» заповнити реєстраційну форму, вибравши логін, пароль та адресу електронної скриньки. Далі на вказану вами електронну адресу прийде лист для підтвердження реєстрації.

 

10. Чому на веб-порталі страховий стаж рахується тільки з січня 2004 року?

 

Це пов‘язано з тим, що визначення терміну «страховий стаж» з'явилось з введенням в дію Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058, а саме з січня 2004 року. Страховий стаж - це період, упродовж якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не менш ніж мінімальний страховий внесок.

Слід зазначити, що періоди трудової діяльності до 01  січня 2004 року зараховуються до страхового стажу відповідно до здійснених записів в трудовій книжці та додаткових документів, які підтверджують періоди навчання, проходження військової служби та догляду за дитиною тощо.

 

11. Я військовослужбовець, отримую грошове забезпечення. Переглядаючи свої персональні дані на веб-порталі, бачу, що інформація про заробітну плату наявна тільки з  червня 2016 року, хоча я працював і до цього періоду, чому?

 

За період до червня 2016 року інформація щодо нарахованого Вам грошового забезпечення відсутня, оскільки діючий на той час Порядок подання звітності не передбачали подання силовими структурами звітів на суми грошового забезпечення  в розрізі застрахованих осіб.

Можливість подання персоніфікованих відомостей за осіб, які отримують грошове забезпечення, з'явилась з 1 червня 2016 року відповідно до внесених змін у Порядок формування та подання страхувальниками звіту, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 11.04.2016 №441.

 

12. Чи  дотримуються вимоги щодо  захисту персональних даних особи Пенсійним фондом України?

 

Портал працює з дотриманням вимог до захисту персональних даних. Код реєстрації надається користувачу особисто при наявності паспорта та ідентифікаційного коду. На іншу особу код доступу отримати неможливо. При реєстрації на веб-порталі особа самостійно обирає логін та пароль і має доступ тільки до своїх персональних даних. Спеціалісти Пенсійного фонду доступу до особистого кабінету користувача не мають.

 

 

Олешківський сервісний центр

Головного управління Пенсійного фонду

в Херсонськійобласті

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь